This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Sharp EL-330ER calculator Pocket Financial Grey
xOut of Stock
Contact your account manager
- 8 digits
- 1 line
- LR44
- Plastic
- 125g
SKU #: SH-EL330ERB
EAN #: 4974019027494
UNSPSC #: 44101807
| Type | Financial calculator |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Digits | 8 digits |
| Form factor | |
| SKU | SH-EL330ERB |
| EAN | 4974019027494 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | Out of Stock |
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 28 keys |
| Form factor | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 28 keys |
| Form factor | |
| Tax calculation | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Currency converter | Yes |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Package type | Blister |
| Performance | |
| Negation key | Yes |
| Conversion between | Percent |
| Tax calculation | Yes |
| Currency converter | Yes |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 28 keys |
| Display | |
|---|---|
| Backlight display | No |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Power | |
| Battery type | LR44 |
| Power source | AC/Battery |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102 mm |
| Weight | 125 g |
| Depth | 15 mm |
| Height | 148 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
Desktop calculator with 8-digit display, Euro-conversion function.
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 28 keys |
| Form factor | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 28 keys |
| Form factor | |
| Tax calculation | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Currency converter | Yes |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Package type | Blister |
| Performance | |
| Negation key | Yes |
| Conversion between | Percent |
| Tax calculation | Yes |
| Currency converter | Yes |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 28 keys |
| Display | |
|---|---|
| Backlight display | No |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Power | |
| Battery type | LR44 |
| Power source | AC/Battery |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102 mm |
| Weight | 125 g |
| Depth | 15 mm |
| Height | 148 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
You may also be interested in
| Product |
New
Sharp EL-330ER calculator Pocket Finan...
Login for pricing
|
Popular
Casio SL-320TER+ calculator Pocket Bas...
Login for pricing
|
Recommended
Sharp EL-531XBWH calculator Pocket Sci...
Login for pricing
|
Hot Product
Sharp EL-310AN calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
Bestseller
Sharp EL-334F calculator Desktop Finan...
Login for pricing
|
Casio SL-300SV calculator Pocket Displ...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SH-EL330ERB
|
SL-320TER+
|
EL531XBWH
|
SH-EL310ANWH
|
SH-EL334FB
|
SL-300SV
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Casio
|
Sharp
|
Sharp
|
Sharp
|
Casio
|
| Type |
Financial calculator
|
Basic calculator
|
Scientific calculator
|
Display calculator
|
Financial calculator
|
Display calculator
|
| Form factor |
Pocket
|
Pocket
|
Pocket
|
Desktop
|
Desktop
|
Pocket
|
| Product colour |
Grey
|
Blue
|
Black
|
N/A
|
Grey
|
Silver
|
| Digits |
up to 8
|
10 to 12
|
10 to 12
|
up to 8
|
8 to 10
|
up to 8
|





