This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Sharp EL-334F calculator Desktop Financial Grey
In Stock
323 available
- Plastic
- LR44
- Solar & Battery
- 170 x 108 x 15 mm
- 160 g
SKU #: SH-EL334FB
EAN #: 4974019022727
UNSPSC #: 44101807
| Type | Financial calculator |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Digits | 10 digits |
| Form factor | Desktop |
| SKU | SH-EL334FB |
| EAN | 4974019022727 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Tax calculation | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Currency converter | No |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Performance | |
| Negation key | Yes |
| Maximum number of pending operations | 4 |
| Conversion between | Percent |
| Tax calculation | Yes |
| Currency converter | No |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Backlight display | No |
| Digits | 10 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Display number of characters | 10 |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Battery type | LR44 |
| Power source | Battery/Solar |
| Weight & dimensions | |
| Width | 108 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 15 mm |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
With its large 10-digit tilt LCD, the EL-334FB is a pefect companion for all kind of desktop tasks!
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Tax calculation | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Currency converter | No |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Performance | |
| Negation key | Yes |
| Maximum number of pending operations | 4 |
| Conversion between | Percent |
| Tax calculation | Yes |
| Currency converter | No |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Backlight display | No |
| Digits | 10 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Display number of characters | 10 |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Battery type | LR44 |
| Power source | Battery/Solar |
| Weight & dimensions | |
| Width | 108 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 15 mm |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sharp EL-334F calculator Desktop Finan...
Login for pricing
|
Casio SL-320TER+ calculator Pocket Bas...
Login for pricing
|
Popular
Canon AS-2200 calculator Desktop Displ...
Login for pricing
|
Hot Product
Sharp EL-531XBWH calculator Pocket Sci...
Login for pricing
|
New
Canon TS-1200TSC calculator Desktop Ba...
Login for pricing
|
Recommended
Canon LS-122TS calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SH-EL334FB
|
SL-320TER+
|
4584B001
|
EL531XBWH
|
2468C002
|
2470C002
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Casio
|
Canon
|
Sharp
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Financial calculator
|
Basic calculator
|
Display calculator
|
Scientific calculator
|
Basic calculator
|
Display calculator
|
| Form factor |
Desktop
|
Pocket
|
Desktop
|
Pocket
|
Desktop
|
Desktop
|
| Product colour |
Grey
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Metallic
|
Grey
|
| Digits |
8 to 10
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|





