This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Sharp EL-310AN calculator Desktop Display Black, White
In Stock
160 available
- Angled
- Solar & Battery
- 75 g
SKU #: SH-EL310ANWH
EAN #: 4974019793740
UNSPSC #: 44101807
| Type | Display calculator |
|---|---|
| Product colour | Black,White |
| Digits | 8 digits |
| Form factor | Desktop |
| SKU | SH-EL310ANWH |
| EAN | 4974019793740 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black, White |
| Type | Display |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black, White |
| Type | Display |
| Performance | |
| Conversion between | Percent |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Display | |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | Yes |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Weight | 75 g |
| Depth | 10 mm |
| Height | 125 mm |
Attractive desktop calculator with large 8-digit display.
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black, White |
| Type | Display |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black, White |
| Type | Display |
| Performance | |
| Conversion between | Percent |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Display | |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | Yes |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Weight | 75 g |
| Depth | 10 mm |
| Height | 125 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sharp EL-310AN calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
Popular
Casio SL-320TER+ calculator Pocket Bas...
Login for pricing
|
Recommended
Sharp EL-531XBWH calculator Pocket Sci...
Login for pricing
|
Bestseller
Sharp EL-334F calculator Desktop Finan...
Login for pricing
|
New
Sharp EL-330ER calculator Pocket Finan...
Login for pricing
|
Casio SL-300SV calculator Pocket Displ...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SH-EL310ANWH
|
SL-320TER+
|
EL531XBWH
|
SH-EL334FB
|
SH-EL330ERB
|
SL-300SV
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Casio
|
Sharp
|
Sharp
|
Sharp
|
Casio
|
| Type |
Display calculator
|
Basic calculator
|
Scientific calculator
|
Financial calculator
|
Financial calculator
|
Display calculator
|
| Form factor |
Desktop
|
Pocket
|
Pocket
|
Desktop
|
Pocket
|
Pocket
|
| Product colour |
N/A
|
Blue
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Silver
|
| Digits |
up to 8
|
10 to 12
|
10 to 12
|
8 to 10
|
up to 8
|
up to 8
|





