This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Sharp EL-240SA calculator Pocket Basic Blue, Grey
In Stock
949 available
- LCD
- 8 digits
- LR54
- Plastic
- 58g
SKU #: SH-EL240SAB
EAN #: 4974019023366
UNSPSC #: 44101807
| Type | Basic calculator |
|---|---|
| Product colour | Blue,Grey |
| Digits | 8 digits |
| Form factor | |
| SKU | SH-EL240SAB |
| EAN | 4974019023366 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 25 keys |
| Form factor | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Blue, Grey |
| Type | Basic |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 25 keys |
| Form factor | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Blue, Grey |
| Type | Basic |
| Package type | Blister |
| Performance | |
| Symbolic notation | Square root |
| Negation key | Yes |
| Conversion between | Percent |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 25 keys |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Backlight display | No |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Power | |
| Auto power off | No |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Weight | 58 g |
| Depth | 17 mm |
| Height | 116 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
Handheld calculator with basic angled 8-digit LCD display and dual power.
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 25 keys |
| Form factor | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Blue, Grey |
| Type | Basic |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 25 keys |
| Form factor | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Blue, Grey |
| Type | Basic |
| Package type | Blister |
| Performance | |
| Symbolic notation | Square root |
| Negation key | Yes |
| Conversion between | Percent |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 25 keys |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Backlight display | No |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Power | |
| Auto power off | No |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Weight | 58 g |
| Depth | 17 mm |
| Height | 116 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sharp EL-240SA calculator Pocket Basic...
Login for pricing
|
Recommended
Sharp EL-310AN calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
Sharp EL-330ER calculator Pocket Finan...
Login for pricing
|
Popular
Casio SL-300SV calculator Pocket Displ...
Login for pricing
|
New
Casio MS-8F calculator Desktop Basic B...
Login for pricing
|
Bestseller
Casio MX-12B-WE calculator
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SH-EL240SAB
|
SH-EL310ANWH
|
SH-EL330ERB
|
SL-300SV
|
MS-8F
|
MX-12B-WE
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Sharp
|
Sharp
|
Casio
|
Casio
|
Casio
|
| Type |
Basic calculator
|
Display calculator
|
Financial calculator
|
Display calculator
|
Basic calculator
|
N/A
|
| Form factor |
Pocket
|
Desktop
|
Pocket
|
Pocket
|
Desktop
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Grey
|
Silver
|
Black
|
N/A
|
| Digits |
up to 8
|
up to 8
|
up to 8
|
up to 8
|
up to 8
|
N/A
|





