This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Seagate SkyHawk AI internal hard drive 24 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
In Stock
51 available
- 24 TB
- 3.5"
- SATA III
- 32 AI Channels
SKU #: ST24000VE002
EAN #: 8719706436878
UNSPSC #: 43201803
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Surveillance system |
| HDD sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Surveillance system |
| HDD sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Number of AI channels | 32 |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.72 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 3.5 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
A video-optimised drive, SkyHawk AI is designed for NVRs with artificial intelligence for edge applications.
SkyHawk AI
Designed for AI video analytics, SkyHawk AI supports up to 64 HD cameras and 32 additional AI streams while offering capacities up to 20 TB. It delivers zero dropped frames with ImagePerfect AI and has enterprise-class workload rates at 550 TB/yr for high reliability.
SkyHawk
24×7 workloads can leverage up to 8 TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
Drive Health and Data Recovery
When integrated into compatible NVR systems, these drives provide overall system reliability increases due to SkyHawk Health Management (SHM).1
In addition, the SkyHawk drives include a robust three-year Rescue Data Recovery Services plan.
SkyHawk AI
Designed for AI video analytics, SkyHawk AI supports up to 64 HD cameras and 32 additional AI streams while offering capacities up to 20 TB. It delivers zero dropped frames with ImagePerfect AI and has enterprise-class workload rates at 550 TB/yr for high reliability.
SkyHawk
24×7 workloads can leverage up to 8 TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
Drive Health and Data Recovery
When integrated into compatible NVR systems, these drives provide overall system reliability increases due to SkyHawk Health Management (SHM).1
In addition, the SkyHawk drives include a robust three-year Rescue Data Recovery Services plan.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Surveillance system |
| HDD sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Surveillance system |
| HDD sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Number of AI channels | 32 |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.72 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 3.5 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
You may also be interested in
| Product |
Seagate SkyHawk AI internal hard drive...
Login for pricing
|
New
HPE MSA Advanced Data Services E-LTU
Login for pricing
|
Bestseller
Synology HAT5300 internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Purple Pro internal ha...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate IronWolf Pro 28TB SATA
Login for pricing
|
Popular
HPE MSA 8TB SAS 12G Midline 7.2K LFF (...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST24000VE002
|
R2C33AAE
|
HAT5300-12T
|
WD221PURP
|
ST28000NT000
|
R0Q59A
|
| Manufacturer |
Seagate
|
HPE
|
Synology
|
Western Digital
|
Seagate
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Surveillance system
|
N/A
|
NAS
|
Surveillance system
|
NAS
|
Disk array
|




