This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Samsung EF-RS938 mobile phone case 17.5 cm (6.9") Cover Black
In Stock
12 available
- Rugged Case for Galaxy S25 Ultra
SKU #: EF-RS938CBEGWW
EAN #: 8806095971919
| SKU | EF-RS938CBEGWW |
|---|---|
| EAN | 8806095971919 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Ultra |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Ultra |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Belt clip | No |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | No |
Designed for secure holding
The Rugged Case has proven its ability to withstand falls from as high as 1.2M, onto rough surfaces like steel. Its design and pattern yield protection and optimal grip on your phone.
Equipped in the right way
Every component serves a purpose: raised edges grant protection, grooved patterns enhance grip stability and a padded layer offers extra resilience. All of this is packed impressively into a modern, sleek look.
The Rugged Case has proven its ability to withstand falls from as high as 1.2M, onto rough surfaces like steel. Its design and pattern yield protection and optimal grip on your phone.
Equipped in the right way
Every component serves a purpose: raised edges grant protection, grooved patterns enhance grip stability and a padded layer offers extra resilience. All of this is packed impressively into a modern, sleek look.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Ultra |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Ultra |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Belt clip | No |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | No |
You may also be interested in
| Product |
Samsung EF-RS938 mobile phone case 17....
Login for pricing
|
Popular
Apple iPhone 15 Pro Max Silicone Case...
Login for pricing
|
Hot Product
Apple iPhone 15 Pro Max Case with MagS...
Login for pricing
|
Recommended
Apple iPhone 15 Plus Clear Case with M...
Login for pricing
|
Apple iPhone 15 Silicone Case with Mag...
Login for pricing
|
Bestseller
Apple iPhone 15 Clear Case with MagSafe
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EF-RS938CBEGWW
|
MT1M3ZM/A
|
MT233ZM/A
|
MXRL3ZM/A
|
MXPG3ZM/A
|
MXRK3ZM/A
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
| Material |
N/A
|
Silicone
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
Taupe
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





