This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
R-Go Tools Laptop stand R-Go Riser Document, ergonomic, foldable and adjustable stand with document holder, black
In Stock
3 available
- Laptop stand R-Go Riser Document
- ergonomic
- foldable and adjustable stand with document holder
- black
SKU #: RGORIDOCBL
EAN #: 8719274491712
UNSPSC #: 43211613
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Minimum notebook screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 55.9 cm (22") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Number of height positions | 5 |
| Number of adjustment positions | 5 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 244 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 318 mm |
| Height | 2.5 mm |
| Package weight | 352 g |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 352 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Adjustable | Yes |
| Country of origin | Netherlands |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 7.8 kg |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 76072091 |
Made of HYLITE® aluminium
The R-Go Riser Document is made of Hylite®: the thinnest aluminum composite material in the world. This makes the stand very light. It weighs only 6.1 oz (190 grams), but has a load capacity of 1.7 lb (5 kilos). Suitable for all tablet and 10- to 22-inch laptops. This ultra-thin laptop stand is easy to carry in your laptop bag. Ideal for healthy working everywhere!
In 5 different positions
This laptop stand has 5 different positions and is easy to set up as desired. This allows you to work at eye level and prevent a hunched working posture. Very comfortable for use in the office, at home or on the road.
The R-Go Riser Document laptop stand easily raises any laptop screen to eye level. This puts your head in a natural position and reduces tension in your neck and shoulder muscles. If you work with paper, you can easily place it on the document holder. This way, you always maintain an upright posture. This laptop riser is easily height-adjustable in 5 positions. The R-Go Riser is made of aluminium and has a sleek design. The Riser is ultra thin and lightweight: ideal to take with you in your bag!
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Minimum notebook screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 55.9 cm (22") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Number of height positions | 5 |
| Number of adjustment positions | 5 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 244 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 318 mm |
| Height | 2.5 mm |
| Package weight | 352 g |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 352 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Adjustable | Yes |
| Country of origin | Netherlands |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 7.8 kg |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 76072091 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
R-Go Tools Laptop stand R-Go Riser Doc...
Login for pricing
|
StarTech.com Desk Mount Laptop Arm - F...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com Laptop Stand for Desk, Er...
Login for pricing
|
StarTech.com Laptop Desk Mount - Monit...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Telescopic Laptop Stand,...
Login for pricing
|
Bestseller
ALOGIC Elite Power Laptop Stand with W...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RGORIDOCBL
|
ARMUNONB1
|
ADJ-LAPTOP-RISER
|
A-LAPTOP-DESK-MOUNT
|
ATER-LAPTOP-RISER
|
EPLSWCWH
|
| Manufacturer |
R-Go Tools
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ALOGIC
|













