Neomounts DS15-550BL1 Tablet stand 4.7-12.9" - universal
In Stock
1 available
SKU #: DS15-550BL1
EAN #: 8717371448929
UNSPSC #: 43191610
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Desk |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone,Tablet/UMPC |
| SKU | DS15-550BL1 |
| EAN | 8717371448929 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Desk |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Country of origin | China |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Rotating | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Swivel angle | 104° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 270° |
| Angle of rotation | 360° |
| Technical details | |
| Type | Passive holder |
| Material | Steel |
| Angle of rotation | 360° |
| Country of origin | China |
| Swivel angle | 104° |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 1 kg |
| Height adjustment range | 0 - 470 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Mounting | Stand |
| System requirements | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package net weight | 1.1 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 550 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 19.2 kg |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 450 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 17.1 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
The Neomounts DS15-550BL1 is an universal tablet stand for tablets from 4,7" up to 12,9" with a weight capacity of 1 kg. The tablet stand has 3 pivoting points and is ideal for hands-free video calling, watching a movie or playing a game.
| Design | |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
| Technical details | |
| Mounting | Stand |
| System requirements | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 53 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 53 mm |
| Logistics data | |
| Other features | |