SKU #: 40BC0100UK
EAN #: 0195892120483
UNSPSC #: 43211615
  • The ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 With the latest USB4 technology, makes the connectivity performance quadrupled compare to USB-C 3.2 Gen 2, with up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitor setup to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease
  • Universal Dock Compatibility a cross different Operating System
More Information
SKU 40BC0100UK
EAN 0195892120483
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo THINKPAD USB4 SMART DOCK 5500 Lenovo THINKPAD USB4 SMART DOCK 5500 Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor USB C Docking Station with 60W Power Delivery for Windows Laptops - USB C to HDMI / DVI Dock - USB 3.1 Gen 1 Type C Dock w/ Charging - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com Dual Monitor USB C Dockin... Login for pricing