Epson C13T591400/T5914 Ink cartridge yellow 700ml for Epson Stylus Pro 11880
In Stock
2 available
- Singlepack Yellow T591400
SKU #: C13T591400
EAN #: 0010343862746
UNSPSC #: 44103105
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 700.00 |
| Brand compatibility | Epson |
| SKU | C13T591400 |
| EAN | 0010343862746 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T591400 |
| Colour ink volume | 700 ml |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | Stylus Pro 11880 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 36 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 336 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.08 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 400 mm |
| Package weight | 1.221 g |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 400 mm |
| Package weight | 1.221 g |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Master (outer) case width | 390 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 15 g |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Other features | |
Compatible Printers: Epson Stylus Pro 11880, Epson Stylus Pro 11880 SP, Epson Stylus Pro 11880 Plus
| Features | |
| Type | Original |
| OEM code | C13T591400 |
| Colour ink volume | 700 ml |
| Technical details | |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 400 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 400 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Logistics data | |