This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv FSC1N001 power cable Black 3 m
xOut of Stock
Contact your account manager
- Geist Rack PDU Facility Side Cable 208V 30A 4.9kW 3m power cord with NEMA L6-30P and Universal Connector
SKU #: FSC1N001
EAN #: 0767041029833
UNSPSC #: 26121629
| SKU | FSC1N001 |
|---|---|
| EAN | 0767041029833 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 lockable | Yes |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 200 - 240 V |
| Input current | 30 A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |
The Vertiv Geist FSC, Facility Side Cable, features a universal connector designed to mate with the Universal Input on the Vertiv Geist UPDU, Universal Power Distribution Unit. The FSC is available in common worldwide AC power specs ranging from 16A to 60A, 120V to 415V with single and three phase power configurations. Select the detachable Vertiv Geist FSC specific to the local power configuration to power the UPDU. (UPDU sold separately)
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 lockable | Yes |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 200 - 240 V |
| Input current | 30 A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |