This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Port Designs 910007 mouse Universal Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 2400 DPI
xOut of Stock
Contact your account manager
- ERGO right-hand 2.4 GHz Bluetooth rechargeable
SKU #: 910007
EAN #: 3567049100070
UNSPSC #: 43211708
- Ergonomic mouse with inclined design for natural hand position and optimal comfort
- 2.4 GHz Wireless Technologies + Bluetooth®
- Integrated rechargeable battery with USB-C charging cable
- Adjustable speed optical sensor 800/1200/1600/2400 DPI
- Silent clicks for a peaceful working environment
- 5 buttons and scroll wheel
| SKU | 910007 |
|---|---|
| EAN | 3567049100070 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Technical details | |
| Weight | 109 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 700 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 109 g |
| Width | 111 mm |
| Depth | 69 mm |
| Height | 83 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 209 g |
| AC adapter included | No |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 154 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 109 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
Ergonomic mouse for right-wingers:
The ERGO Mouse is specially designed for right-handed people, with an inclined design that promotes a natural hand position. Enjoy optimal comfort and reduce muscle tension even after long hours of work.
2.4 GHz Wireless Technologies + Bluetooth®:
Versatile and powerful, this mouse offers dual wireless connectivity: 2.4 GHz and Bluetooth®. Manage up to three separate devices thanks to its device selection mode, ideal for multitasking environments.
USB-C rechargeable battery:
With its integrated rechargeable battery via USB-C, the ERGO Mouse ensures long-lasting battery life. Simple and fast loading for continuous use without interruptions.
Optical sensor and silent clicks:
Enjoy an adjustable accuracy from 800 to 2400 DPI thanks to its optical sensor, while enjoying a peaceful working environment with quiet clicks. Ideal for shared spaces and telework.
With its 5 buttons, scrolling wheel and compatibility with several operating systems (Windows, macOS, Chrome OS, Android), the Right ERGO Mouse is the essential tool for demanding professionals. 3-year guarantee for total peace of mind.
The ERGO Mouse is specially designed for right-handed people, with an inclined design that promotes a natural hand position. Enjoy optimal comfort and reduce muscle tension even after long hours of work.
2.4 GHz Wireless Technologies + Bluetooth®:
Versatile and powerful, this mouse offers dual wireless connectivity: 2.4 GHz and Bluetooth®. Manage up to three separate devices thanks to its device selection mode, ideal for multitasking environments.
USB-C rechargeable battery:
With its integrated rechargeable battery via USB-C, the ERGO Mouse ensures long-lasting battery life. Simple and fast loading for continuous use without interruptions.
Optical sensor and silent clicks:
Enjoy an adjustable accuracy from 800 to 2400 DPI thanks to its optical sensor, while enjoying a peaceful working environment with quiet clicks. Ideal for shared spaces and telework.
With its 5 buttons, scrolling wheel and compatibility with several operating systems (Windows, macOS, Chrome OS, Android), the Right ERGO Mouse is the essential tool for demanding professionals. 3-year guarantee for total peace of mind.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Technical details | |
| Weight | 109 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 700 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 109 g |
| Width | 111 mm |
| Depth | 69 mm |
| Height | 83 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 209 g |
| AC adapter included | No |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 154 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 109 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |


