This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
MSI Pro MAX 271UPX12G computer monitor 67.3 cm (26.5") 3840 x 2160 pixels UltraWide Full HD QD-OLED Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- 26.5"
- 3840 x 2160 OLED
- 120Hz
- 16:9
- 250cd/m²
SKU #: 4711377420617
EAN #: 4711377420617
UNSPSC #: 43211902
- 26.5" QD-OLED
- UltraWide Full HD, 16:9, 3840 x 2160
- 120Hz, 0.03ms, 250cd/m2
- USB PD (15W)
| SKU | 4711377420617 |
|---|---|
| EAN | 4711377420617 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Pro |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_145106875_1776165003_1361_215.png |
| PDF URLs |
View PDF |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 110% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 138% |
| Adobe RGB coverage | 118% |
| HD type | UltraWide Full HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Contrast ratio (dynamic) | 150000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.153 x 0.153 mm |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.3 cm |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 8 bit |
| DCI-P3 coverage | 110% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Display diagonal (metric) | 67.31 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 24 kWh |
| Packaging data | |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 478 mm |
| Package type | Box |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Packaging content | |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 478 mm |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 110% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 110% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 138% |
| Adobe RGB coverage | 118% |
| HD type | UltraWide Full HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Contrast ratio (dynamic) | 150000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.153 x 0.153 mm |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.3 cm |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 8 bit |
| DCI-P3 coverage | 110% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Display diagonal (metric) | 67.31 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 24 kWh |
| Packaging data | |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 478 mm |
| Package type | Box |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Packaging content | |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 478 mm |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 110% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |