This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
OtterBox Symmetry Series for MagSafe mobile phone case 17.5 cm (6.9") Cover Blue
xOut of Stock
Contact your account manager
- Symmetry Series for MagSafe
- iPhone 16 Pro Max Case
- High Desert Marble (Blue)
SKU #: 77-96502
EAN #: 0840304773220
- Precision designed opening for easy interaction with Camera Control
- Ultra-sleek design that flows with the lines of your phone
- Built-in anchors let you connect phone straps and charms
- Tactile buttons feel just like your phone’s
- Raised edges around the camera protect against hard hits
- Screen lip keeps display hovering safely off surfaces
- Rigid case design with reinforced corners
- Built-in magnets snap firmly to MagSafe chargers and accessories
- Simplify with OtterBox cases, power and accessories for MagSafe
- Works with OtterBox screen protectors
- Limited lifetime warranty and hassle-free customer service
| SKU | 77-96502 |
|---|---|
| EAN | 0840304773220 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Out of Stock |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Blue |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Colour name | High Desert Marble |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Blue |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Colour name | High Desert Marble |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Other features | |
| Colour name | High Desert Marble |
Focus on your fit without stressing your device safety with Symmetry Series for MagSafe. Ultra slim in a range of finishes, this thin case dials in your look while hugging your device’s curves. And now it features built-in anchors so you can customize your experience with straps and charms. All of your phone’s buttons, features and functions work flawlessly inside Symmetry Series for MagSafe. Plus, the integrated magnets snap securely to MagSafe accessories. And however you set your phone down, the screen lip and raised edges around the camera add an extra layer of protection.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Blue |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Colour name | High Desert Marble |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Blue |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Colour name | High Desert Marble |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Other features | |
| Colour name | High Desert Marble |