This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
OtterBox Symmetry mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Multicolour
xOut of Stock
Contact your account manager
- OtterBox Symmetry
- Cover
- Apple
- iPhone 15 Pro Max
- 17 cm (6.7")
SKU #: 75-00052
EAN #: 0840304763825
| SKU | 75-00052 |
|---|---|
| EAN | 0840304763825 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Out of Stock |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Made with recycled materials | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77.7 mm |
| Height | 152.9 mm |
| Depth | 13.1 mm |
| Weight | 34.7 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
OtterBox Symmetry. Case type: Cover, Brand compatibility: Apple, Compatibility: iPhone 15 Pro Max, Maximum screen size: 17 cm (6.7"), Surface coloration: Pattern, Product colour: Multicolour
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Made with recycled materials | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77.7 mm |
| Height | 152.9 mm |
| Depth | 13.1 mm |
| Weight | 34.7 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |