This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
OtterBox Defender Series Holster mobile phone case 16.8 cm (6.6") Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- Defender Series XT Holster Galaxy XCover7 Pro
- Black
SKU #: 78-81545
EAN #: 0840434709182
- Works with the Defender Series case
- Holster serves as a belt clip
- Clip rotates 360 degrees and also clips to straps
- Locks into place easily
- Hassle-free customer experience
| SKU | 78-81545 |
|---|---|
| EAN | 0840434709182 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Out of Stock |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Technical details | |
| Case type | Holster |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover7 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Holster |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover7 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Belt clip | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | Yes |
Position your device for quick access with the Defender Series Holster, the trusted iPhone 13 Pro Max holster that works hard as a belt clip and pulls double duty as a hands-free kickstand.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Technical details | |
| Case type | Holster |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover7 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Holster |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover7 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Belt clip | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | Yes |