This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
OtterBox Defender Pro XT mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black, Transparent
In Stock
801 available
- Defender Series Pro XT for magsafe for Apple iPhone 16 Plus
- Dark Side
SKU #: 77-99674
EAN #: 0840434739608
| SKU | 77-99674 |
|---|---|
| EAN | 0840434739608 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Colour name | Dark Side |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Colour name | Dark Side |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 45% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Dark Side |
Defender Series XT is the heavy-duty iPhone 16 Plus case that’s 7X military standard drop tested yet features a thinner, dual-layer design with a pressure-fitted frame that keeps your device securely in place — and a comfortable, secure grip with full Camera access.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Colour name | Dark Side |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Colour name | Dark Side |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 45% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Dark Side |
You may also be interested in
| Product |
OtterBox Defender Pro XT mobile phone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
OtterBox Strada Folio Series for Apple...
Login for pricing
|
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox Defender Case for Galaxy XCov...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-99674
|
77-56603
|
77-54088
|
77-65076
|
77-66179
|
77-92304
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Leather
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|
Cover case
|
Clutch case
|





