This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HP Poly TC8 Touch Controller
xOut of Stock
Contact your account manager
- Poly TC8 Touch Controller
SKU #: 875J0AA#AC3
EAN #: 0610807894858
UNSPSC #: 45111900
- The intuitive interface makes it easy to personalize your experience for more productive meetings. And the home screen has an integrated calendar, so it’s easy to find your meetings and connect with others.
- Poly TC8 is compatible with Poly video solutions, including Poly Studio X video bars and Poly G7500 [1].
| SKU | 875J0AA#AC3 |
|---|---|
| EAN | 0610807894858 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Polycom |
| Display | |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
| Width | 205 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 79 mm |
| Weight | 812 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UNSPSC-code | 45111902 |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| User guide | Yes |
Personalize your productivity
The intuitive interface makes it easy to personalize your experience for more productive meetings. And the home screen has an integrated calendar, so it’s easy to find your meetings and connect with others.
Pair for success
Poly TC8 is compatible with Poly video solutions, including Poly Studio X video bars and Poly G7500 [1].
Easily control your meetings
Launch, join, and share in an instant. The Poly TC8 touch control panel provides easy access to Poly video conferencing solutions. The 8-inch high-resolution touch display makes control options clear and accessible.
Launch, join, and share in an instant. The Poly TC8 touch control panel provides easy access to Poly video conferencing solutions. The 8-inch high-resolution touch display makes control options clear and accessible.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Polycom |
| Display | |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
| Width | 205 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 79 mm |
| Weight | 812 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UNSPSC-code | 45111902 |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| User guide | Yes |