This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
connektgear 20m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
xOut of Stock
Contact your account manager
- 20m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
SKU #: 30-0501
EAN #: 5035624015838
UNSPSC #: 26121616
- Connector 1: RJ11 Male
- Connector 2: RJ11 Male
- Gold plated contacts
- Cable length: 20m
- Colour: White
| SKU | 30-0501 |
|---|---|
| EAN | 5035624015838 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Cable colour | White |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 20 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 300 g |
| Package width | 290 mm |
| Package height | 250 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable colour | White |
| Package type | Polybag |
| Weight | 300 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 20 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
Our ADSL modem cable is designed for optimal signal transfer and is the perfect link between your wall socket and your ADSL modem. This ensures fast, stable, and reliable internet connection for all your online activities.
| Features | |
|---|---|
| Cable colour | White |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 20 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 300 g |
| Package width | 290 mm |
| Package height | 250 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable colour | White |
| Package type | Polybag |
| Weight | 300 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 20 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |