This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Google Pixel Watch 4 AMOLED 45 mm Digital Touchscreen Silver Wi-Fi GPS (satellite)
xOut of Stock
Contact your account manager
- Google Pixel Watch 4
- AMOLED
- Touchscreen
- 32 GB
- Wi-Fi
SKU #: GA09308-EU
EAN #: 0840353933743
UNSPSC #: 43211511
| SKU | GA09308-EU |
|---|---|
| EAN | 0840353933743 |
| Manufacturer | |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Waterproof up to | 50 m |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0 |
| Operating system installed | Wear OS |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Pixel density | 320 ppi |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Virtual assistant | Google Gemini |
| Smart notifications | Yes |
| Heart rate contact sensors | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Haptic feedback | Yes |
| Distance travelled | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Heart rate measuring | Automatic, Manual |
| SMS notifications | Yes |
| Always-on display | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Music control | Yes |
| Call notifications | Yes |
| Calendar | Yes |
| Technical details | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Waterproof up to | 50 m |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Built-in camera | No |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 5 |
| FM radio | No |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Beige |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0 |
| Operating system installed | Wear OS |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Pixel density | 320 ppi |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Virtual assistant | Google Gemini |
| Smart notifications | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Display | |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Display technology | AMOLED |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Pixel density | 320 ppi |
| Display type | Digital |
| Always-on display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor model | Cortex-M55 |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 45 mm |
| Watch case colour | Silver |
| Watch case material | Aluminium |
| Band size | S/L |
| Waterproof up to | 50 m |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Beige |
| Buckle colour | Silver |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Water resistance | 5 ATM |
| Lens material | Glass |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0 |
| Operating system installed | Wear OS |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RAM capacity | 2048 MB |
| Flash memory | 32 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor model | Cortex-M55 |
| Network | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Galileo | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| RAM capacity | 2048 MB |
| Flash memory | 32 GB |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Power | |
| Charging time | 1 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 455 mAh |
| Battery recharge time(80%) | 0.5 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life (power save mode) | 72 h |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 45 mm |
| Thickness | 1.23 cm |
| Weight | 36.7 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Charger | Yes |
Google Pixel Watch 4. Display technology: AMOLED, Touchscreen. RAM capacity: 2048 MB, Flash memory: 32 GB. Wi-Fi. GPS (satellite). Battery capacity: 455 mAh. Weight: 36.7 g. Waterproof up to: 50 m, Band material: Fluoroelastomer, Band colour: Beige, Band size: S/L. Operating system installed: Wear OS
| Features | |
|---|---|
| Waterproof up to | 50 m |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0 |
| Operating system installed | Wear OS |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Pixel density | 320 ppi |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Virtual assistant | Google Gemini |
| Smart notifications | Yes |
| Heart rate contact sensors | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Haptic feedback | Yes |
| Distance travelled | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Heart rate measuring | Automatic, Manual |
| SMS notifications | Yes |
| Always-on display | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Music control | Yes |
| Call notifications | Yes |
| Calendar | Yes |
| Technical details | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Waterproof up to | 50 m |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Built-in camera | No |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 5 |
| FM radio | No |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Beige |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0 |
| Operating system installed | Wear OS |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Pixel density | 320 ppi |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Virtual assistant | Google Gemini |
| Smart notifications | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Display | |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Display technology | AMOLED |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Pixel density | 320 ppi |
| Display type | Digital |
| Always-on display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor model | Cortex-M55 |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 45 mm |
| Watch case colour | Silver |
| Watch case material | Aluminium |
| Band size | S/L |
| Waterproof up to | 50 m |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Beige |
| Buckle colour | Silver |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Water resistance | 5 ATM |
| Lens material | Glass |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0 |
| Operating system installed | Wear OS |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RAM capacity | 2048 MB |
| Flash memory | 32 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 2 |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor model | Cortex-M55 |
| Network | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Galileo | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| RAM capacity | 2048 MB |
| Flash memory | 32 GB |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Power | |
| Charging time | 1 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 455 mAh |
| Battery recharge time(80%) | 0.5 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life (power save mode) | 72 h |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 45 mm |
| Thickness | 1.23 cm |
| Weight | 36.7 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Charger | Yes |