This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Xerox 006R04903 Toner-kit black, 69K pages (replaces Canon C-EXV51BK) for Canon iR-C 5535
- Everyday™ Black Remanufactured Toner by Xerox compatible with Canon C-EXV51 (0481C002)
- Standard capacity
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
| SKU | 006R04903 |
|---|---|
| EAN | 0095205049565 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Everyday Remanufactured |
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 69000 pages |
| Compatibility | Canon imageRUNNER C5535 Canon imageRUNNER C5540 Canon imageRUNNER C5550 Canon imageRUNNER C5560 Canon imageRUNNER C5735 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | 0481C002 |
| Brand compatibility | Canon |
| OEM code | 0481C002 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 600 mm |
| Package weight | 1.57 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 600 mm |
| Package weight | 1.57 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | Canon |
| OEM code | 0481C002 |
| Package type | Box |
| Country of origin | Netherlands |
| Compatibility | Canon imageRUNNER C5535 Canon imageRUNNER C5540 Canon imageRUNNER C5550 Canon imageRUNNER C5560 Canon imageRUNNER C5735 |

Page after page of performance. Precision color matching and crisp fine-line detail.

Environmentally responsible. Reduce your carbon footprint, boost your bottom line.

Less risk, no hassles. Lifetime protection with free cartridge replacement.

Reduce waste, not your expectations. Quality and sustainable results that never compromise.
Compatible Printers: Canon iR-ADV DX C 5750 i, Canon iR ADVANCE C 5540 i, Canon iR ADVANCE C 5750 i DX, Canon iR-ADV C 5735 i DX, Canon imageRUNNER Advance DX C 5735 i, Canon iR-ADV DX C 5700 Series, Canon iR-C 5550 i, Canon iR-ADV DX C 5735 i, Canon iR ADVANCE C 5740 i DX, Canon imageRUNNER Advance C 5550 F III-RG, Canon imageRUNNER Advance DX C 5700 Series, Canon iR-C 5535, Canon iR-ADV C 5750 i DX, Canon iR ADVANCE C 5535 i, Canon iR ADVANCE C 5500 Series, Canon iR ADVANCE C 5535, Canon iR-C 5535 i, Canon iR-ADV C 5740 i DX, Canon iR-C 5500 Series, Canon iR-ADV DX C 5760 i, Canon iR ADVANCE C 5560 i, Canon imageRUNNER Advance C 5500 ES, Canon imageRUNNER Advance C 5535 i, Canon imageRUNNER Advance C 5535, Canon iR-ADV C 5760 i DX, Canon iR ADVANCE C 5500 ES, Canon iR ADVANCE C 5760 i DX, Canon imageRUNNER Advance DX C 5740 i, Canon imageRUNNER Advance DX C 5750 i, Canon iR ADVANCE C 5735 i DX, Canon iR-C 5540 i, Canon iR-C 5500 II, Canon imageRUNNER Advance DX C 5760 i, Canon iR ADVANCE C 5550 F III-RG, Canon iR-ADV C 5700 Series, Canon iR ADVANCE C 5550 i, Canon iR-ADV DX C 5740 i, Canon imageRUNNER Advance C 5500 Series, Canon iR ADVANCE C 5500 II, Canon imageRUNNER Advance C 5540 i, Canon imageRUNNER Advance C 5560 i, Canon iR ADVANCE C 5700 Series, Canon iR-C 5560 i, Canon imageRUNNER Advance C 5500 II, Canon imageRUNNER Advance C 5550 i
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 69000 pages |
| Compatibility | Canon imageRUNNER C5535 Canon imageRUNNER C5540 Canon imageRUNNER C5550 Canon imageRUNNER C5560 Canon imageRUNNER C5735 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | 0481C002 |
| Brand compatibility | Canon |
| OEM code | 0481C002 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 600 mm |
| Package weight | 1.57 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 600 mm |
| Package weight | 1.57 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | Canon |
| OEM code | 0481C002 |
| Package type | Box |
| Country of origin | Netherlands |
| Compatibility | Canon imageRUNNER C5535 Canon imageRUNNER C5540 Canon imageRUNNER C5550 Canon imageRUNNER C5560 Canon imageRUNNER C5735 |