This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Xerox 006R04889 Toner magenta, 10.5K pages (replaces Ricoh 842313) for Ricoh IM C 2000
xOut of Stock
Contact your account manager
- Everyday™ Magenta Remanufactured Toner by Xerox compatible with Ricoh 842313
- Standard capacity
SKU #: 006R04889
EAN #: 0095205049404
UNSPSC #: 44103103
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
| SKU | 006R04889 |
|---|---|
| EAN | 0095205049404 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Everyday Remanufactured |
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 10500 pages |
| Compatibility | Ricoh IM C2000 Ricoh IM C2500 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | 842313 |
| Brand compatibility | Ricoh |
| OEM code | 842313 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 590 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package width | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
| Package depth | 590 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package width | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | Ricoh |
| OEM code | 842313 |
| Package type | Box |
| Country of origin | Netherlands |
| Compatibility | Ricoh IM C2000 Ricoh IM C2500 |

Page after page of performance. Precision color matching and crisp fine-line detail.

Environmentally responsible. Reduce your carbon footprint, boost your bottom line.

Less risk, no hassles. Lifetime protection with free cartridge replacement.

Reduce waste, not your expectations. Quality and sustainable results that never compromise.
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
Compatible Printers: Lanier IM C 2500, Lanier IM C 2500 Series, Lanier IM C 2000, Ricoh IM C 2000 LT, Ricoh IM C 2000, Lanier IM C 2500 A, Lanier IM C 2000 A, Ricoh IM C 2500, Ricoh IM C 2000 A, Ricoh IM C 2500 A
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 10500 pages |
| Compatibility | Ricoh IM C2000 Ricoh IM C2500 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | 842313 |
| Brand compatibility | Ricoh |
| OEM code | 842313 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 590 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package width | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
| Package depth | 590 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package width | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | Ricoh |
| OEM code | 842313 |
| Package type | Box |
| Country of origin | Netherlands |
| Compatibility | Ricoh IM C2000 Ricoh IM C2500 |