This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TN-627Y Toner-kit yellow ultra High-Capacity, 10K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8570
xOut of Stock
Contact your account manager
- Brother TN-627Y
- 10000 pages
- Yellow
- 1 pc(s)
SKU #: TN627Y
EAN #: 4977766843669
UNSPSC #: 44103103
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Ultra high yield yellow toner printing up to 10,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
| SKU | TN627Y |
|---|---|
| EAN | 4977766843669 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Yellow |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Weight | 610 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Brother TN-627Y. Colour toner page yield: 10000 pages, Printing colours: Yellow, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-L 8970 CDW, Brother MFC-EX 575, Brother MFC-EX 570, Brother MFC-EX 570 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Yellow |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Weight | 610 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |