This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
DYMO LabelWriter™ Durable Labels - 104 x 159mm
In Stock
3 available
- LabelWriter™ Durable Labels - 104 x 159mm
SKU #: 2112287
EAN #: 3026981122873
UNSPSC #: 55121612
- Tough indoor/outdoor labels designed for use in warehouses, chemical storage, floor markers and equipment
- Industrial-strength adhesive sticks to a variety of surfaces including metal tread plate, textured PVC, wood and glass
- Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
- Direct thermal-printing technology prints without expensive ink or toner
- Compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
- Dymo LabelWriter packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials and the paper labels are FSC certified
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.4 cm |
| Label height | 15.9 cm |
| Weight | 570 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 200 pc(s) |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Print one label or hundreds with ease and efficiency
Labels that last on demanding surfaces.
It takes a tough label to resist peeling and abrasion. DYMO LW Durable labels last on demanding surfaces to work overtime in tough conditions.
When confronted with challenging surfaces, use a label that’s tougher and lasts longer than paper labels. DYMO LW Durable labels feature industrial-strength adhesive and a rugged coating that resists peeling and abrasion due to moisture and solvents. Dymo LW Durable labels are perfect for break rooms, basements, garages, classrooms and more.
Labels that last on demanding surfaces.
It takes a tough label to resist peeling and abrasion. DYMO LW Durable labels last on demanding surfaces to work overtime in tough conditions.
When confronted with challenging surfaces, use a label that’s tougher and lasts longer than paper labels. DYMO LW Durable labels feature industrial-strength adhesive and a rugged coating that resists peeling and abrasion due to moisture and solvents. Dymo LW Durable labels are perfect for break rooms, basements, garages, classrooms and more.
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.4 cm |
| Label height | 15.9 cm |
| Weight | 570 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 200 pc(s) |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DYMO LabelWriter™ Durable Labels - 104...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 13186/S0722420 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 2093094 DirectLabel-etikettes 57m...
Login for pricing
|
Dymo 2093096 DirectLabel-etikettes bla...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 2093097 DirectLabel-etikettes bla...
Login for pricing
|
Popular
Brother BDE-1J152102-102 Etikettes whi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2112287
|
S0722420
|
2093094
|
2093096
|
2093097
|
BDE1J152102102
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|





