This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Dymo 1983173 DirectLabel-etikettes white 28mm x 89mm Pack=130 for Dymo Etiketten 10cm/LW 550 60mm/60mm
In Stock
12 available
- LW Address Labels
- 28x89 mm
- 130 Labels
SKU #: 1983173
EAN #: 3501179831732
UNSPSC #: 55121612
- Return address labels that are designed for both business and personal use
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
| Colour | white |
|---|---|
| SKU | 1983173 |
| EAN | 3501179831732 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 2.8 cm |
| Label height | 8.9 cm |
| Weight | 75 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 130 pc(s) |
| Labels per pack | 130 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 130 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Print one label or hundreds - without the waste and hassle of sheet labels.
LW Standard Labels
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
LW Standard Labels
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
Compatible Printers: Dymo Labelwriter 550 Series, Dymo Labelwriter 5 XL, Dymo Labelwriter 400 Twin, Dymo Labelwriter Twin Turbo, Dymo Labelwriter 400 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Duo, Dymo Labelwriter 330 Series, Dymo Labelwriter 450 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 450, Dymo Labelwriter 550 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Series, Dymo Labelwriter 4 XL, Dymo Labelwriter 400 Twin Turbo, Dymo Labelwriter Wireless black, Dymo Labelwriter 330, Dymo Labelwriter 400, Dymo Labelwriter 330 Turbo, Dymo Labelwriter SE 450, Dymo Labelwriter 310, Dymo Labelwriter DUO, Dymo Labelwriter 550, Dymo Labelwriter 320, Dymo Labelwriter Wireless white, Dymo Labelwriter 450 Turbo
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 2.8 cm |
| Label height | 8.9 cm |
| Weight | 75 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 130 pc(s) |
| Labels per pack | 130 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 130 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 1983173 DirectLabel-etikettes whi...
Login for pricing
|
Hot Product
Avery Removable labels, Laser, removab...
Login for pricing
|
Avery L4730REV-25 printer label White...
Login for pricing
|
Bestseller
Avery J8160-25 printer label White
Login for pricing
|
Popular
Avery L4732REV-25 printer label White
Login for pricing
|
New
Epson C53S672081/LK-5LBJ DirectLabel-e...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1983173
|
L4743REV-25
|
L4730REV-25
|
J8160-25
|
L4732REV-25
|
C53S672081
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Avery
|
Avery
|
Avery
|
Avery
|
Epson
|





