This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
DYMO IND Permanent Polyester
In Stock
74 available
- IND Permanent Polyester
- 12mm x 5.5m
SKU #: 18483
EAN #: 0071701184832
UNSPSC #: 55121611
- Permanent Polyester labels are durable, suitable for indoor or outdoor use. Professional, polished finish ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more
- Industrial-strength adhesive labels won't curl or fall off. Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Thermal transfer printing technology, so label text won't smudge, smear, or fade
- Continuous label cassettes let you create sharp, easy-to-read labels of just about any length
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Made in Belgium. Compatible with all Dymo Rhino label printers
| Label colour | Black on white |
|---|---|
| SKU | 18483 |
| EAN | 0071701184832 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Professional, polished finish ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DYMO IND Permanent Polyester
Login for pricing
|
Hot Product
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18483
|
STE161
|
S0720930
|
S0720590
|
S0720550
|
S0720580
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on green
|
Red on white
|
Black on yellow
|






