This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
DYMO IND Flexible Nylon - 12mm x 3,5m BW
In Stock
1 available
- Industrial Flexible Nylon Labels
SKU #: 18488
EAN #: 0071701184887
UNSPSC #: 55121611
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
| Label colour | Black on white |
|---|---|
| SKU | 18488 |
| EAN | 0071701184887 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Rhino |
| Package type | Box |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Rhino IND |
| Technical details | |
| Tape length | 3.5 m |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Jobsite tested / UL recognized / thermal transfer printing
Tear-proof labels that stick and stay stuck
Labels that stick and stay stuck
For labeling wires, cables, and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
Tear-proof labels that stick and stay stuck
Labels that stick and stay stuck
For labeling wires, cables, and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Rhino |
| Package type | Box |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Rhino IND |
| Technical details | |
| Tape length | 3.5 m |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DYMO IND Flexible Nylon - 12mm x 3,5m BW
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40910/S0720670 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18488
|
STE161
|
S0720930
|
S0720590
|
S0720670
|
S0718040
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on green
|
Black on transparent
|
Black on white
|






