This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Dymo 1978367 DirectLabel-etikettes black on orange Vinyl 12mm x 5,5mm for Dymo D1 6-12mm/19mm/24mm/9-12mm/9-19mm
- D1 - Durable Labels - White on Orange - 12mm x 3m
- Tough labels last longer than a standard label – perfect for kitchens, utility closets, garages and more
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Water-resistant label tape withstands humidity, freezing, household cleaners, heat and UV light
- Scratch-, abrasion- and tear-resistant construction ensures text stays legible
- Black print on orange adhesive labels; compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P and Plug N Play label makers
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on orange |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | LabelManager |
| Technical details | |
| Tape length | 3 m |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Compatible Printers: Dymo Labelmanager 350 Series, Dymo Labelmanager 210 Series, Dymo Labelmanager 100 Series, Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelmanager 100 Plus, Dymo Labelpoint 350, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager 280 Series, Dymo Labelmanager PC, Dymo Labelmanager 420 P, Dymo 3500, Dymo Labelmanager 350, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager PnP, Dymo Labelmanager 220 P, Dymo Labelmanager 350 D, Dymo Labelmanager 100, Dymo Labelmanager 360 D, Dymo Labelmanager 280 + Softcase, Dymo Labelmanager 420 P + SoftCase, Dymo Labelmanager 160, Dymo Labelmanager 150, Dymo Labelpoint 200, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager 420 Series, Dymo Labelpoint 150, Dymo Labelpoint 300, Dymo Labelmanager 260 P, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 210 D + SoftCase, Dymo Labelmanager 120 P, Dymo 1000 Plus, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager 210 D, Dymo Pocket, Dymo Labelpoint 100, Dymo 5500, Dymo Labelmanager 280, Dymo Labelmanager 200, Dymo Labelpoint 250
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on orange |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | LabelManager |
| Technical details | |
| Tape length | 3 m |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 1978367 DirectLabel-etikettes bla...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 43610/S0720770 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40914/S0720690 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1978367
|
S0720590
|
S0720550
|
S0720770
|
S0720580
|
S0720690
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on orange
|
Black on green
|
Red on white
|
Black on transparent
|
Black on yellow
|
Blue on white
|





