This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Dymo 1868751 DirectLabel-etikettes Vinyl black on white 12mm x 7m for Dymo Rhino XTL-300/500
xOut of Stock
Contact your account manager
- All-Purpose Vinyl
- 12 mm x 7 m
SKU #: 1868751
EAN #: 0071701001306
UNSPSC #: 55121611
- Industrial-strength labels withstand the toughest conditions – moisture, chemicals, a wide range of temperatures, UV light and more
- Durable thermal transfer printing technology – label text won’t smear or fade
- From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labelling application
- Tape Width: 12 mm / Tape Length: 7 m
- For use with Dymo XTL 300 & XTL 500
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | 1868751 |
| EAN | 0071701001306 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | XTL 300, XTL 500 |
| Certification | UL 969 |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 72 mm |
| Weight | 63 g |
| Width | 36 mm |
| Tape length | 7 m |
| Height | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 176.2 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labelling application. Vinyl offers moisture, chemical and UV resistance, making it ideal for labelling both indoors and outdoors. Available in sizes from 12 mm to 54 mm and in a wide range of colours that fit with OSHA, ANSI and ISO colour standards to enhance workplace communication and safety.
Compatible Printers: Dymo Rhino XTL-300, Dymo Rhino XTL-500
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | XTL 300, XTL 500 |
| Certification | UL 969 |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 72 mm |
| Weight | 63 g |
| Width | 36 mm |
| Tape length | 7 m |
| Height | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 176.2 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 1868751 DirectLabel-etikettes Vin...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45808/S0720880 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45807/S0720870 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45800/S0720820 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1868751
|
STE161
|
S0720930
|
S0720880
|
S0720870
|
S0720820
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on red
|
Black on transparent
|





