This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes black on yellow 12mm x 1,5m for Dymo Rhino 6-12mm/19mm/24mm
In Stock
31 available
- IND Heat-Shrink Tube Labels
- 12mm x 1.5m
SKU #: 18056
EAN #: 0071701180568
UNSPSC #: 55121611
- Flame-retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
- Industrial-strength adhesive labels won't curl or fall off. Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Thermal transfer printing technology, so label text won't smudge, smear, or fade
- Continuous label cassettes let you create sharp, easy-to-read labels of just about any length
- Meets MIL-M-81531, MIL-STD-202G, SAE-DTL-23053/5 (Class 1 & 3) and UL recognized as a component to UL 224
- Made in Belgium. Compatible with all Dymo Rhino label printers
| Colour | black yellow |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| SKU | 18056 |
| EAN | 0071701180568 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 1.5 m |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Jobsite tested / UL recognized / thermal transfer printing
Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
Labels that stick and stay stuck
Made of industrial grade polyolefin and featuring a 3:1 heat shrink ratio, DYMO® IND Heat-Shrink Tube labels offer the convenience of printing directly on the tubing itself with any DYMO® Industrial labeling tool for high-end cable identification.
Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
Labels that stick and stay stuck
Made of industrial grade polyolefin and featuring a 3:1 heat shrink ratio, DYMO® IND Heat-Shrink Tube labels offer the convenience of printing directly on the tubing itself with any DYMO® Industrial labeling tool for high-end cable identification.
Compatible Printers: Dymo Rhino 6000, Dymo Rhino 5200, Dymo Rhino 3000, Dymo Rhino 5200 + SoftCase, Dymo Rhino 5000, Dymo ILP 219, Dymo Rhino 5200 Series, Dymo Rhino 4200, Dymo Rhinopro 5000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 1.5 m |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
Login for pricing
|
Popular
Brother TZE-262 DirectLabel red on whi...
Login for pricing
|
Brother TZE-263 DirectLabel blue on wh...
Login for pricing
|
Recommended
Brother TZE-31M3 DirectLabel multi pac...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother TZE-FX261 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Brother DK-22113 DirectLabel Etikettes...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18056
|
TZE262
|
TZE263
|
TZE31M3
|
TZEFX261
|
DK22113
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Red on white
|
Blue on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on transparent
|








