This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
DYMO LetraTag 100H label printer Colour ABC
In Stock
33 available
- ½”
- 66.04 mm x 78.74 mm x 210.82 mm
- Blue
SKU #: 2174575
EAN #: 3026981745751
UNSPSC #: 43212115
- 2 line printing, 5 font sizes, 7 print styles, 8 box styles, 9 label memory, date stamp and 3 language options for total versatility, whatever the task
- 13 character LCD screen and graphical display lets you clearly see messages, fonts and effects on screen before printing
- Thermal printing technology means you'll never need to buy ink or toner
- Automatic Off for power saving; easy to navigate, quick access buttons for swift and easy label making
- Includes: LetraTag 100H+ Label Maker and Label Starter Roll (Black Paper, 12 mm x 3 m); works with 4AA batteries (not included)
| Colour | Yes |
|---|---|
| SKU | 2174575 |
| EAN | 3026981745751 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Family | LetraTag |
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width | 1.25 cm |
| Printing | |
| Colour | Yes |
| Maximum printing width | 1.25 cm |
| Display | |
|---|---|
| Colour display | No |
| Display | LCD |
| Design | |
| Colour display | No |
| Display | LCD |
| Product colour | Blue |
| Keyboard layout | ABC |
| Control type | Buttons |
| On Screen Display (OSD) languages | English, Spanish, French |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Keyboard layout | ABC |
Small, sleek and super portable, the handheld DYMO LetraTag® 100H is the ideal label maker for your home. It prints on a variety of colored labels, plus adds popular features like multiple font styles, underlining, bolding, text sizing and more. Its graphical display lets you see font effects on screen, so you know exactly what you’re printing each and every time. Take the guesswork out of label making with the LetraTag® 100H.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width | 1.25 cm |
| Printing | |
| Colour | Yes |
| Maximum printing width | 1.25 cm |
| Display | |
|---|---|
| Colour display | No |
| Display | LCD |
| Design | |
| Colour display | No |
| Display | LCD |
| Product colour | Blue |
| Keyboard layout | ABC |
| Control type | Buttons |
| On Screen Display (OSD) languages | English, Spanish, French |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Keyboard layout | ABC |