This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Bixolon XT5-40S label printer Direct thermal / Thermal transfer 203 x 203 DPI 356 mm/sec Wired Ethernet LAN
xOut of Stock
Contact your account manager
- 356 mm/sec
- 14 ips
- 203 dpi
- Up to 4
- 000 mm
SKU #: XT5-40NS/BEG
EAN #: 8809794030499
UNSPSC #: 43212115
| SKU | XT5-40NS/BEG |
|---|---|
| EAN | 8809794030499 |
| Manufacturer | Bixolon |
| Availability | Out of Stock |
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Printing | |
| Print speed | 356 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Display | |
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Colour display | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Display | LCD |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Paper handling | |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Media thickness | 0.06 - 0.30 mm |
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Core diameter | 2.54 cm |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Optional connectivity | Serial (RS-232) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | DPL, EPL, SLCS, ZPL II |
| Design | |
|---|---|
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Colour display | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Emulations | SLCS™, BPL-Z™ (ZPLII), BPL-E™ (EPL), BPL-D™ (DPL) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 269 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 324 mm |
| Weight | 14 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Emulations | SLCS™, BPL-Z™ (ZPLII), BPL-E™ (EPL), BPL-D™ (DPL) |
Providing a consistent look and feel to BIXOLON's newer label printer lineups, the mid-tier Industrial class 4-inch (114mm) label printer supports UHF RFID print and encode capability. The XT5-40 series offers such key features as a USB Host, wireless; WLAN or MFi certified Bluetooth, 1Gigabit Ethernet, and print speeds up to 14 ips (356mm/sec). Choices of up to 600 dpi resolution for high definition output and 3.5 inch colour or 4.3 inch full-colour touch LCD display, plus easy in-field upgrades of media handling options – peel dispense and cutter, and factory-installed rewind configurations means that there is a choice for all your printing needs. Offering
The XT5-40 series is an industrial workhorse that ensures downtime is kept to a minimum thanks to its intuitive media and ribbon loading; The printer can be easily controlled thanks to the simple menu layout but can be also be viewed and controlled remotely thanks to the XPM device management software.
The XT5-40 series is an industrial workhorse that ensures downtime is kept to a minimum thanks to its intuitive media and ribbon loading; The printer can be easily controlled thanks to the simple menu layout but can be also be viewed and controlled remotely thanks to the XPM device management software.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Printing | |
| Print speed | 356 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Display | |
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Colour display | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Display | LCD |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Paper handling | |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Media thickness | 0.06 - 0.30 mm |
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Core diameter | 2.54 cm |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Optional connectivity | Serial (RS-232) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | DPL, EPL, SLCS, ZPL II |
| Design | |
|---|---|
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Colour display | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Emulations | SLCS™, BPL-Z™ (ZPLII), BPL-E™ (EPL), BPL-D™ (DPL) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 269 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 324 mm |
| Weight | 14 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Emulations | SLCS™, BPL-Z™ (ZPLII), BPL-E™ (EPL), BPL-D™ (DPL) |