This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Epson Discproducer PP-100III
xOut of Stock
Contact your account manager
- Discproducer PP-100III
SKU #: C11CH40021
EAN #: 8715946669885
UNSPSC #: 43201825
- Accurate: Archival-grade Blu-ray drives
- SuperSpeed USB 3.0: Fast-burning 8 Blu-ray discs/hour
- High capacity: Publishes 100 discs in one batch
- Software included: Total Disc Maker 7.0
- AcuGrip technology: Reliable robotic operation
| SKU | C11CH40021 |
|---|---|
| EAN | 8715946669885 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Thickness | 1 mm |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow, Light Cyan, Light magenta, Black |
| Print head | Micro Piezo |
| Print direction | Unidirectional/Bidirectional |
| Inner diameter | 1.5 cm |
| Publishing speed (DVD) | 15 discs/hour |
| Publishing speed (CD) | 30 discs/hour |
| Optical disc diameter | 120 mm |
| Number of CD/DVD drives | 2 |
| Media types supported | CD-R, DVD-R, DVD+R, DVD-R DL, DVD+R DL, BD-R, BD-R DL |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black, White |
| Capacity | 50 discs |
| Print head nozzles | 180 nozzles black, 180 nozzles per colour |
| Publishing speed (Blu-ray) | 9 discs/hour |
| Ink type | Dye Ink |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Package width | 528 mm |
| Package weight | 30.1 kg |
| Package height | 620 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Country of origin | China |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 6 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Output capacity | 5 discs |
| Number of printing colours | 6 |
| Capacity (batch mode) | 100 discs |
| Printing | |
| Outside diameter print | 11.6 cm |
| Outside diameter print range | 70 - 119 mm |
| Inside diameter print | 4.5 cm |
| Inside diameter print range | 18 - 50 mm |
| Writing speed | |
| DVD-R write speed | 8x |
| CD write speed | 40x |
| BD-R write speed | 8x |
| Software | |
| Bundled software | Epson Total Disc Maker |
| System requirements | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Mac OS 10.7.x, Mac OS 10.8.x, Windows 7, Windows 8 (32/64 Bit), Windows Server 2003 (32/64 Bit), Windows Server 2008 (32/64 Bit), Windows Server 2012 (64bit), Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 24 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 377 x 493 x 348 mm |
| Package width | 528 mm |
| Package weight | 30.1 kg |
| Package height | 620 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 27 W |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 6 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
High-volume disc publisher
Epson's Discproducer PP-100III is a Blu-ray, DVD and CD publisher, combining proven features with design enhancements. The Discproducer's archival-grade Blu-ray drives (Pioneer PR1 series) are both accurate and reliable. And, with a USB 3.0 SuperSpeed interface, it can fully burn and print up to 100 discs in one single operation.
Productivity
With a high-capacity output, the PP-100III can burn up to: 30 CDs/hour (600MB),15 DVDs/hour (3.8GB), 8.5 BDs/hour (23.8GB) and printing only, 65/45 discs/hour (fast/fine mode). For reliable and secure operation, the unit is dust-proof and fully automated. Its patented AcuGrip robotic arm ensures only one disc is grabbed at a time, so production runs can be left to complete unattended.
Low TCO
Offering long-term cost-effectiveness, the maintenance cartridge and drives can be replaced by the user, extending the PP-100III working lifespan to more than 75,000 discs. The six-cartridge individual ink system keeps the cost per produced disc low, and the front-facing LED display allows easy monitoring of ink levels.
Space-Saving
Compact and fully stackable, the Discproducer also has valuable space-saving benefits for organisations with large-scale disc-publishing needs.
Software
Total Disc Maker 7.0 software is included. This includes powerful advanced functions such as the 'read back' file location tool, for searching within a full stack of 50 discs. In addition, the 'merge print' feature prints individual database content onto each disc surface enabling easier batch production.
Peace of mind
Optical discs are a dependable format for long-term storage - withstanding magnetic fields, water, humidity or dust, they provide peace of mind that data is secure. It’s also future-friendly, as even the newest drives are still able to read the very first CDs.
Epson's Discproducer PP-100III is a Blu-ray, DVD and CD publisher, combining proven features with design enhancements. The Discproducer's archival-grade Blu-ray drives (Pioneer PR1 series) are both accurate and reliable. And, with a USB 3.0 SuperSpeed interface, it can fully burn and print up to 100 discs in one single operation.
Productivity
With a high-capacity output, the PP-100III can burn up to: 30 CDs/hour (600MB),15 DVDs/hour (3.8GB), 8.5 BDs/hour (23.8GB) and printing only, 65/45 discs/hour (fast/fine mode). For reliable and secure operation, the unit is dust-proof and fully automated. Its patented AcuGrip robotic arm ensures only one disc is grabbed at a time, so production runs can be left to complete unattended.
Low TCO
Offering long-term cost-effectiveness, the maintenance cartridge and drives can be replaced by the user, extending the PP-100III working lifespan to more than 75,000 discs. The six-cartridge individual ink system keeps the cost per produced disc low, and the front-facing LED display allows easy monitoring of ink levels.
Space-Saving
Compact and fully stackable, the Discproducer also has valuable space-saving benefits for organisations with large-scale disc-publishing needs.
Software
Total Disc Maker 7.0 software is included. This includes powerful advanced functions such as the 'read back' file location tool, for searching within a full stack of 50 discs. In addition, the 'merge print' feature prints individual database content onto each disc surface enabling easier batch production.
Peace of mind
Optical discs are a dependable format for long-term storage - withstanding magnetic fields, water, humidity or dust, they provide peace of mind that data is secure. It’s also future-friendly, as even the newest drives are still able to read the very first CDs.
| Technical details | |
|---|---|
| Thickness | 1 mm |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow, Light Cyan, Light magenta, Black |
| Print head | Micro Piezo |
| Print direction | Unidirectional/Bidirectional |
| Inner diameter | 1.5 cm |
| Publishing speed (DVD) | 15 discs/hour |
| Publishing speed (CD) | 30 discs/hour |
| Optical disc diameter | 120 mm |
| Number of CD/DVD drives | 2 |
| Media types supported | CD-R, DVD-R, DVD+R, DVD-R DL, DVD+R DL, BD-R, BD-R DL |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black, White |
| Capacity | 50 discs |
| Print head nozzles | 180 nozzles black, 180 nozzles per colour |
| Publishing speed (Blu-ray) | 9 discs/hour |
| Ink type | Dye Ink |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Package width | 528 mm |
| Package weight | 30.1 kg |
| Package height | 620 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Country of origin | China |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 6 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Output capacity | 5 discs |
| Number of printing colours | 6 |
| Capacity (batch mode) | 100 discs |
| Printing | |
| Outside diameter print | 11.6 cm |
| Outside diameter print range | 70 - 119 mm |
| Inside diameter print | 4.5 cm |
| Inside diameter print range | 18 - 50 mm |
| Writing speed | |
| DVD-R write speed | 8x |
| CD write speed | 40x |
| BD-R write speed | 8x |
| Software | |
| Bundled software | Epson Total Disc Maker |
| System requirements | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Mac OS 10.7.x, Mac OS 10.8.x, Windows 7, Windows 8 (32/64 Bit), Windows Server 2003 (32/64 Bit), Windows Server 2008 (32/64 Bit), Windows Server 2012 (64bit), Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 24 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 377 x 493 x 348 mm |
| Package width | 528 mm |
| Package weight | 30.1 kg |
| Package height | 620 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 27 W |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 6 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |