This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother FD-5000 Fuser kit, 100K pages for Brother HL-L 8430/8570
xOut of Stock
Contact your account manager
- The Brother FD5000 Laser Printer Fuser Unit. Delivers 100
- 000 pages at 5 pages per job
SKU #: FD5000
EAN #: 4977766837224
UNSPSC #: 44103116
- Delivers 100,000 pages at 5 pages per job
- Expertly engineered and rigorously tested
- Designed to work as part of your Brother printer to ensure continued high quality output
- Protect your printer warranty by using Brother genuine supplies
- 100% EPS free packaging for easy recycling
| SKU | FD5000 |
|---|---|
| EAN | 4977766837224 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 100000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Fuser assembly |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 226 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 416 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 100000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Fuser assembly |
| Product colour | Black |
This genuine Brother FD5000 laser printer fuser unit is designed to ensure your printer continues to provide crisp sharp text and vibrant colours.The FD5000 printer fuser unit is compatible with a range of laser printers, our Brother genuine supplies will help you keep printing for longer. When prompted by your printer, replace your fuser unit with a genuine Brother FD5000 to ensure continued high quality.
Compatible Printers: Brother MFC-EX 570, Brother DCP-L 8630 CDW, Brother HL-L 8430 CDW, Brother HL-L 8430 CDWT, Brother MFC-EX 570 Series, Brother MFC-EX 575, Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-L 8730 CDW, Brother HL-L 8400 Series, Brother MFC-L 8930 CDW, Brother MFC-L 8970 CDW
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 100000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Fuser assembly |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 226 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 416 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 100000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Fuser assembly |
| Product colour | Black |