This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Kyocera 1T02JZCEU0/TK-865C Toner cyan, 12K pages/5% for KM TASKalfa 250
In Stock
1 available
- Toner-Kit TK-865 Cyan
SKU #: TK-865C
EAN #: 0632983013038
UNSPSC #: 44103103
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Brand compatibility | Kyocera |
| Capacity | 12000.00 |
| Colour | cyan |
| SKU | TK-865C |
| EAN | 0632983013038 |
| Manufacturer | KYOCERA |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 12000 pages |
| Compatibility | 250Ci, 300Ci |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Product colour | Black, Blue |
| Colour | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 180 mm |
| Package type | Box |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Package type | Box |
| Colour | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Compatibility | 250Ci, 300Ci |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
For optimum performance we recommend genuine Kyocera Mita toner, which is specially designed for your printer. Toner particles of the incorrect size can lead to poor print quality with streaky grey background or ghosting on the page. Kyocera Mita toner contains ceramic cleaning beads which are essential to ensure the printer drum is clean and particle free. This is particularly important as our drums are designed to last several hundred thousand copies.
A Kyocera original toner will either have the Kyocera Mita logo moulded into the toner cassette or the toner will have a green Kyocera Mita label on it with white writing including our logo.
A Kyocera original toner will either have the Kyocera Mita logo moulded into the toner cassette or the toner will have a green Kyocera Mita label on it with white writing including our logo.
Compatible Printers: Copystar CS 300 ci, Kyocera TASKalfa 300 ci, Copystar CS 250 CI, Kyocera TASKalfa 250 ci
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 12000 pages |
| Compatibility | 250Ci, 300Ci |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Product colour | Black, Blue |
| Colour | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 180 mm |
| Package type | Box |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Package type | Box |
| Colour | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Compatibility | 250Ci, 300Ci |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Kyocera 1T02JZCEU0/TK-865C Toner cyan,...
Login for pricing
|
Recommended
HP Q5949A/49A Toner cartridge black, 2...
Login for pricing
|
Popular
HP Q7553A/53A Toner cartridge black, 3...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Q2612A/12A Toner cartridge black, 2...
Login for pricing
|
New
HP CB436A/36A Toner cartridge black, 2...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CB435A/35A Toner cartridge black, 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TK-865C
|
Q5949A
|
Q7553A
|
Q2612A
|
CB436A
|
CB435A
|
| Manufacturer |
KYOCERA
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Kyocera
|
HP
|
HP
|
N/A
|
HP
|
HP
|







