This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother PFM5000 Paper feeder 1 pc(s)
xOut of Stock
Contact your account manager
- The Brother PFM5000 Laser Paper Feed Kit for Multi Purpose Tray. Delivers 50
- 000 pages at 5 pages per job
SKU #: PFM5000
EAN #: 4977766838221
UNSPSC #: 44103116
- Delivers 50,000 pages at 5 pages per job
- Expertly engineered and rigorously tested
- Designed to work as part of your Brother printer to ensure continued smooth operation
- Protect your printer warranty by using Brother genuine supplies
- 100% EPS free packaging for easy recycling
| SKU | PFM5000 |
|---|---|
| EAN | 4977766838221 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 50000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Paper feeder |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 60 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 156 mm |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 50000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Paper feeder |
| Product colour | Black |
This genuine Brother PFM5000 paper feed kit is designed to work with your printers multi purpose tray to ensure your device continues to work smoothly and without interruption.The PFM5000 paper feed kit is compatible with a range of laser printers, our Brother genuine supplies will help you keep printing for longer. When prompted by your printer, replace your paper feed kit with a genuine Brother PFM5000 to ensure continued high quality.
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 50000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Paper feeder |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 60 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 156 mm |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 50000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Type | Paper feeder |
| Product colour | Black |