This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother MC-FA2LP DirectLabel textile ribbon bright pink 38 mm for Brother Tape Creator 50 mm
xOut of Stock
Contact your account manager
- Fabric Ribbon Cassette
- 38 mm
- Light Pink
- f/ TP-M5000N
SKU #: MCFA2LP
EAN #: 4977766749794
UNSPSC #: 44103112
| Colour | light |
|---|---|
| SKU | MCFA2LP |
| EAN | 4977766749794 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Pink |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Compatibility | TP-M5000N |
| Technical details | |
| Printing colours | Pink |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 2.8 kg |
| Width | 157 mm |
| Depth | 517 mm |
| Height | 330 mm |
| Ribbon width | 3.8 cm |
| Weight | 1.83 kg |
| Ribbon length | 310 m |
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.8 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 145.6 kg |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 145.6 kg |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
Compatible Printers: Brother TapeCreator TP-M 5000 N
| Performance | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Pink |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Compatibility | TP-M5000N |
| Technical details | |
| Printing colours | Pink |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 2.8 kg |
| Width | 157 mm |
| Depth | 517 mm |
| Height | 330 mm |
| Ribbon width | 3.8 cm |
| Weight | 1.83 kg |
| Ribbon length | 310 m |
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.8 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 145.6 kg |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 145.6 kg |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 45 pc(s) |