This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother LC-980BKBPRF Ink cartridge black Blister Radio Frequency, 300 pages 6ml for Brother DCP 145 C
xOut of Stock
Contact your account manager
- Ink Cartridge for Brother DCP163C/ DCP-165C/ DCP375C/ MFC-250C/ MFC-290C
- Black
- 300 Pages
SKU #: LC980BKBPRF
EAN #: 5014047560866
UNSPSC #: 44103105
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 6.00 |
| SKU | LC980BKBPRF |
| EAN | 5014047560866 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Compatibility | Brother DCP163C/ DCP-165C/ DCP375C/ MFC-250C/ MFC-290C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Weight | 50 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package weight | 89 g |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
| Packaging data | |
| Package weight | 89 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
| Country of origin | Malaysia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
Black Inkjet Cartridge (Approx. 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711)
Compatible Printers: Brother DCP-197 C, Brother DCP-163 C, Brother MFC-250 Series, Brother MFC-250 C, Brother DCP-195 C, Brother DCP-375 CW, Brother MFC-290 C, Brother MFC-295 CN, Brother DCP-145 C, Brother MFC-297 C, Brother DCP-365 CN, Brother DCP-370 Series, Brother DCP-377 CW, Brother DCP-167 C, Brother DCP-190 Series, Brother MFC-290 Series, Brother MFC-255 CW, Brother DCP-373 CW, Brother DCP-160 Series, Brother DCP-165 C
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Compatibility | Brother DCP163C/ DCP-165C/ DCP375C/ MFC-250C/ MFC-290C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Weight | 50 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package weight | 89 g |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
| Packaging data | |
| Package weight | 89 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
| Country of origin | Malaysia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |