This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother LC-1240BKBPRF Ink cartridge black Blister, 600 pages for Brother DCP-J 525/MFC-J 6510
xOut of Stock
Contact your account manager
- Ink Cartridge for Brother MFC-J6510DW/ MFC-J6910DW
- Black
- 600 Pages
SKU #: LC1240BKBPRF
EAN #: 5014047562235
UNSPSC #: 44103105
| SKU | LC1240BKBPRF |
|---|---|
| EAN | 5014047562235 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Compatibility | Brother MFC-J6510DW/ MFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 37 mm |
| Weight | 195 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 178 mm |
| Package weight | 248 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package weight | 248 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Standard Black Ink Cartridge (Approx. 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711)
Compatible Printers: Brother DCP-J 925 DW, Brother MFC-J 825 DW, Brother DCP-J 525 W, Brother MFC-J 6510 DW, Brother MFC-J 6710 DW, Brother MFC-J 625 DW, Brother MFC-J 435 W, Brother DCP-J 725 DW, Brother MFC-J 6910 DW, Brother MFC-J 5910 DW, Brother MFC-J 430 Series, Brother MFC-J 835 DW, Brother MFC-J 430 W
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Compatibility | Brother MFC-J6510DW/ MFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 37 mm |
| Weight | 195 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 178 mm |
| Package weight | 248 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package weight | 248 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |