This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother LC-1100HYCBP Ink cartridge cyan high-capacity Blister, 750 pages 10.1ml for Brother MFC 6490 C
xOut of Stock
Contact your account manager
- Brother LC1100HYCBP
- Cyan
- 1 pc(s)
- 750 pages
- Single pack
SKU #: LC1100HYCBP
EAN #: 5014047561412
UNSPSC #: 44103105
| SKU | LC1100HYCBP |
|---|---|
| EAN | 5014047561412 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 750 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-6490CW / DCP-6690CW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Weight | 42 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet gross weight | 150.7 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
Brother LC1100HYCBP. Supply type: Single pack, Colour ink page yield: 750 pages, Printing colours: Cyan, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: Brother MFC-6690 CW, Brother MFC-6890 CW, Brother MFC-6890 CDW, Brother DCP-6690 CW, Brother MFC-6490 CW, Brother MFC-5890 CN, Brother MFC-5895 CW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 750 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-6490CW / DCP-6690CW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Weight | 42 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet gross weight | 150.7 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |