This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother LC-1100BKBPRF Ink cartridge black Blister Radio Frequency, 450 pages for Brother DCP 185 C/MFC 6490 C
xOut of Stock
Contact your account manager
- LC1100BK Standard Black Ink Cartridge
SKU #: LC1100BKBPRF
UNSPSC #: 44103105
| SKU | LC1100BKBPRF |
|---|---|
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Weight | 56 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package weight | 95 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 95 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
Brother original supplies maintain top quality results & offer great value for money.
Brother employ precision engineering in the development of ink. These inks are specially designed to give you high quality results from your Brother printing technology every time.
Brother original supplies produce images that are true to life, every time.
Brother's colour matching process is designed to work with Brother's own ink formula.
Low cost individual cartridges, just replace the empty colour cartridge reducing wastage and cost.
Brother employ precision engineering in the development of ink. These inks are specially designed to give you high quality results from your Brother printing technology every time.
Brother original supplies produce images that are true to life, every time.
Brother's colour matching process is designed to work with Brother's own ink formula.
Low cost individual cartridges, just replace the empty colour cartridge reducing wastage and cost.
Compatible Printers: Brother MFC-990 CW, Brother MFC-6690 CW, Brother MFC-5890 CN, Brother DCP-380 Series, Brother MFC-790 Series, Brother MFC-5490 CN, Brother DCP-387 C, Brother MFC-6490 CW, Brother MFC-6890 CDW, Brother MFC-795 CW, Brother MFC-790 CW, Brother MFC-490 CN, Brother DCP-585 CW, Brother MFC-5895 CW, Brother DCP-385 C, Brother MFC-6890 CW, Brother DCP-J 715 W, Brother MFC-J 615 W, Brother MFC-490 Series, Brother DCP-185 C, Brother DCP-383 C, Brother DCP-6690 CW, Brother MFC-490 CW, Brother DCP-395 CN
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Weight | 56 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package weight | 95 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 95 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |