This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1000 VA/1000 W 230 V Rack/Tower
In Stock
1 available
- Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1000 VA/1000 W 230 V Rack/Tower Convertible with (8) IEC C13 Outlets
- Intellislot
- RDU120 Networkcard and Extended Runtime Capability (GXT5LI-1000IRT2UXLN)
SKU #: GXT5-1000IRT2UXLN
EAN #: 4061471435285
UNSPSC #: 39121011
- Lithium-Ion UPS batteries last up to 3x longer than traditional VRLA batteries; with 5-year warranty on UPS and batteries
- Offers lowest total cost of ownership (TCO) with fewer or no battery replacements over its lifetime
- Environmentally friendly UPS reduces battery disposal and recycling with lower replacement rates
- The 1 kVA UPS offers longer runtime and faster recharge time
- Add 1U external battery cabinet units to power the UPS for scalable runtime
| SKU | GXT5-1000IRT2UXLN |
|---|---|
| EAN | 4061471435285 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Liebert |
| PDF URLs |
View PDF |
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power factor | 0.99 |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Efficiency (On-line mode) | 93% |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power factor | 0.99 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Efficiency (On-line mode) | 93% |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 26.5 min |
| Typical backup time at full load | 12 min |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, FCC ANSI ISTA |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Packaging content | GXT5LI UPS, USB Cable, Quick Install Guide (QIG), 4-Post Rack 2U Rail Kit, Tower Base Kit |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, FCC ANSI ISTA |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Packaging content | GXT5LI UPS, USB Cable, Quick Install Guide (QIG), 4-Post Rack 2U Rail Kit, Tower Base Kit |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Weight | 15 kg |
| Width | 430 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 446 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Packaging content | GXT5LI UPS, USB Cable, Quick Install Guide (QIG), 4-Post Rack 2U Rail Kit, Tower Base Kit |
The Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion UPS protects critical IT applications against outages and various power disturbances. This online UPS offers the highest level of power conditioning and battery backup in server rooms, network closets, and other edge or distributed IT locations. Lithium LFB batteries require fewer battery replacements and last up to 3x as long as traditional VRLA batteries reducing maintenance, labor, and replacement costs (resulting in the lowest TCO). Internal batteries offer industry-leading runtime (up to 14 minutes at full load (varies by model)) to protect critical equipment during an unexpected power loss. They offer better performance at higher temperatures, supports up to 10 times more discharge cycles, and delivers faster recharge times compared to VRLA batteries. Hot-swappable, user-replaceable batteries may increase the useable life of the UPS by allowing you to easily replace the batteries, if needed, without disrupting power to connected equipment.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power factor | 0.99 |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Efficiency (On-line mode) | 93% |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power factor | 0.99 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Efficiency (On-line mode) | 93% |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 26.5 min |
| Typical backup time at full load | 12 min |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, FCC ANSI ISTA |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Packaging content | GXT5LI UPS, USB Cable, Quick Install Guide (QIG), 4-Post Rack 2U Rail Kit, Tower Base Kit |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, FCC ANSI ISTA |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Packaging content | GXT5LI UPS, USB Cable, Quick Install Guide (QIG), 4-Post Rack 2U Rail Kit, Tower Base Kit |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Weight | 15 kg |
| Width | 430 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 446 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Packaging content | GXT5LI UPS, USB Cable, Quick Install Guide (QIG), 4-Post Rack 2U Rail Kit, Tower Base Kit |
You may also be interested in
| Product |
Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion Online...
Login for pricing
|
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2U - 1500VA,...
Login for pricing
|
Bestseller
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...
Login for pricing
|
Hot Product
APC Smart-UPS SMT1500RMI1U - 4x C13, U...
Login for pricing
|
Recommended
APC Smart-UPS X SMX2200HV - 2200VA, 8x...
Login for pricing
|
Popular
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GXT5-1000IRT2UXLN
|
SMX1500RMI2U
|
SMX1500RMI2UNC
|
SMT1500RMI1U
|
SMX2200HV
|
SRT192BP2
|
| Manufacturer |
Vertiv
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Form factor |
Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount
|
Rackmount/Tower
|
N/A
|
| Output power capacity |
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
8000VA to 16000VA
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Output power |
500W to 1000W
|
1000W to 1500W
|
1000W to 1500W
|
500W to 1000W
|
1500W to 2000W
|
N/A
|
| UPS topology |
Double-conversion (Online)
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
N/A
|





