This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv VP0G9000 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- rPDU
- Basic Standard
- 32A
- 230V
- 7.3kW
SKU #: VP0G9000
UNSPSC #: 39121017
| SKU | VP0G9000 |
|---|---|
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7300 W |
| Nominal input voltage | 220 - 240 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.35 kg |
| Width | 510 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 1683 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7300 W |
| Nominal input voltage | 220 - 240 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.35 kg |
| Width | 510 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 1683 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |