This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv PowerIT VP6G21A0 power distribution unit (PDU) 36 AC outlet(s) 0U Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- rPDU
- Monitored Outlet Level EC
- 16A
- 230/400V WYE
- 11.0kW
SKU #: VP6G21A0
UNSPSC #: 39121017
| SKU | VP6G21A0 |
|---|---|
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | PowerIT |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240/346-415 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 230 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package weight | 9.98 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.98 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240/346-415 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 230 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package weight | 9.98 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.98 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |