This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv PowerIT VP6G20AE power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 0U Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- rPDU
- Monitored Outlet Level EC
- 16A
- 230V
- 3.6kW
SKU #: VP6G20AE
EAN #: 4061471344044
UNSPSC #: 39121017
- Reliable power distribution with local and remote power monitoring options offer quick access to critical power usage information to evaluate energy usage trends and maximize uptime
- Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime
- Fault-Tolerant
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality. Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a break in the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs
- Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices
| SKU | VP6G20AE |
|---|---|
| EAN | 4061471344044 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | PowerIT |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 16 A |
| Load capacity | 3600 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1683 mm |
| Package weight | 8.16 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.16 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Upgradeable Outlet Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering a comprehensive view of outlet level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. Upgrade the hot-swappable monitoring device on select units to leverage new technologies and accommodate changing business needs.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 16 A |
| Load capacity | 3600 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1683 mm |
| Package weight | 8.16 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.16 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |