This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv PowerIT rack power distribution unit, 14.4kW, 1P+N+E (IP44), TAA Compliance, RoHS, China RoHS, UL/CE dual listed
xOut of Stock
Contact your account manager
- rack power distribution unit
- 14.4kW
- 1P+N+E (IP44)
- TAA Compliance
- RoHS
SKU #: VP1U60A1
EAN #: 0767041047134
UNSPSC #: 39121017
- Offers a reliable, space-saving, and cost-effective power distribution for all IT applications
- Connect both C14 and C20 plugs interchangeably via the Combination C13/C19 receptacle
- Secure connections with the high-retention, color-coded receptacle that is P-Lock cable-compatible
- Unit is tested to meet local compliance requirements: UL, CE, RoHS, China RoHS, and TAA
- Comes with a three-year warranty, extendable to five years if registered within 120 days of purchase
| SKU | VP1U60A1 |
|---|---|
| EAN | 0767041047134 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | PowerIT |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Type E / Type F |
| Features | |
| Cable length | 3.048 m |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.048 m |
| Power | |
| Maximum power | 14400 W |
| Nominal input voltage | 240 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 63 A |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Compliance certificates | China RoHS, Trade Agreements Act (TAA), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.62 kg |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 1778 mm |
| Height | 50.8 mm |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 2209.8 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 2209.8 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | China RoHS, Trade Agreements Act (TAA), RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
The Vertiv PowerIT VP1U60A1 is a basic high density rack power distribution unit (rPDU). It is a 60/63A, 240V, 0U, vertical rPDU with 24 Combination C13/C19 outlets that provide the flexibility to connect C14 and C20 plugs in the same outlet interchangeably. This unit also comes with a 1P+N+E (IP44) plug providing 14.4kW of power capacity. This model is UL/CE dual listed, meeting an important requirement for data centers. It is also RoHS-certified and individually tested for functionality to ensure your network is powered by a reliable power distribution unit. Plus, it includes a three-year warranty that is extendable to five years if registered within 120 days of purchase.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Type E / Type F |
| Features | |
| Cable length | 3.048 m |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.048 m |
| Power | |
| Maximum power | 14400 W |
| Nominal input voltage | 240 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 63 A |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Compliance certificates | China RoHS, Trade Agreements Act (TAA), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.62 kg |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 1778 mm |
| Height | 50.8 mm |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 2209.8 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 2209.8 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | China RoHS, Trade Agreements Act (TAA), RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |