This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv MU01X1R0-12CF17-2C20A9H00-S power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- 3600VA/3600W
- 100-240V
- 50/60Hz
- 20A
- Black
SKU #: VP1U2100
EAN #: 4061471343207
UNSPSC #: 39121017
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| Nominal output voltage | 100 - 240 V |
| Maximum current | 20 A |
| Load capacity | 3600 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, RoHS, RCM |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.44 kg |
| Width | 432 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 44 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, RoHS, RCM |
Benefits
With the Geist Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform basic rPDUs to metered or monitored PDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD).
Reliable rack power distribution.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
With the Geist Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform basic rPDUs to metered or monitored PDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD).
Reliable rack power distribution.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| Nominal output voltage | 100 - 240 V |
| Maximum current | 20 A |
| Load capacity | 3600 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, RoHS, RCM |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.44 kg |
| Width | 432 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 44 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, RoHS, RCM |