This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv GBRELN102-0020/16 power distribution unit (PDU) 10 AC outlet(s) 1U Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- rPDU
- Basic Standard
- 16A
- 230V
- 3.6kW
SKU #: G1009
UNSPSC #: 39121017
- Reliable rack power distribution
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality
- Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Power | |
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 910 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 910 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Basic rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Power | |
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 910 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 910 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |