This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv G1011 power distribution unit (PDU) 20 AC outlet(s) Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- 2xC13
- 200-240V
- 50/60Hz
- 16A
- 3.6 kW
SKU #: G1011
EAN #: 4061471340602
UNSPSC #: 39121017
- Reliable rack power distribution
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality
- Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN 55032, EN 55024, RCM |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Certification | CE, EN 55032, EN 55024, RCM |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, EN 55032, EN 55024, RCM |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 113 °F |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.54 kg |
| Width | 1683 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 41 mm |
OVERVIEW
Basic rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet.
Basic rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN 55032, EN 55024, RCM |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Certification | CE, EN 55032, EN 55024, RCM |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, EN 55032, EN 55024, RCM |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 113 °F |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.54 kg |
| Width | 1683 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 41 mm |