This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Vertiv EGVHVBB202-102UKRPS6-IP44 power distribution unit (PDU) 20 AC outlet(s) Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- rPDU
- Basic Standard
- 16A
- 230V
- 3.6kW
SKU #: G2161
UNSPSC #: 39121017
- Reliable rack power distribution
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality
- Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.35 kg |
| Width | 54 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 1683 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Basic rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.35 kg |
| Width | 54 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 1683 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |